İade, İptal ve Değişim Nasıl Yapılır


Ürünüm hasarlı geldi, ne yapmalıyım?
   Sipariş ettiğiniz ürünün hasarlı gelmesi halinde kargo görevlisi yanınızdaysa tutanak tutturmanızı, yanınızdan ayrıldıysa şubeyi arayarak tutanak tutturmak için geri çağırmanızı rica ederiz. Bu sırada 0552 312 12 22 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri temsilcilerimize ürününüzün hasarlı geldiği ile ilgili bilgilendirme yapmanızı, süreci onlarla birlikte sürdürmenizi rica ederiz. 
   Ürünler paketlenmeden önce tarafımızca kontrol edilmektedir. Bu sebeple ürünün kutudan hasarlı çıkması halinde tutanak tutulması gereklidir. Tutanak tutturulmaması durumunda ürünün iadesini kabul edemeyeceğimizi bilmenizi isteriz.


Ürünü değiştirmek istiyorum?
   Ürün değişim süreci 14 gündür. 14 günü geçmiş ürünlerde değişim yapamamaktayız. Tarafımızdan kaynaklanan sorunlarda (yanlış ürün gönderimi, kusurlu ürün gönderimi) gibi durumlarda kargo ücretleri tarafımızdan karşılanmaktadır. Keyfi cayma durumlarında (beden olmaması, ürünün beğenilmemesi, başka bir ürünün beğenilmesi vs) ise kargo ücretleri alıcıya aittir. 
Not: Tüm değişim, iade işlemleriniz için 0552 312 12 22 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri temsilcilerimizle iletişime geçmeniz gerekmektedir.


Siparişimi iptal etmek istiyorum?
   Siparişinizi kargolama sürecine girmeden önce iptal etmek istemeniz durumunda 0552 312 12 22 numaralı whatsapp hattından müşteri temsilcilerimize bilgilendirme yapmanız yeterlidir. Müşteri temsilcilerimiz siparişinizi iptal ederek alışveriş tutarınızı kredi kartınıza eksiksiz olarak iade edecektir.


İade edilen ücret hesabıma ne zaman yansımış olur?
   İptal ve ya iade ettiğiniz siparişleriniz ile ilgili ücret iadesi ürünün elimize ulaşması ile birlikte 3 iş günü içerisinde hesabınıza yapılır. 


Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım?
Siparişiniz kargoya verildiğinde hem tarafımızdan hem de anlaşmalı çalıştığımız kargo firması tarafından sms ile bilgilendirilme yapılacaktır. 


Değişim ürünlerinin tarafınıza kargolarken dikkat etmem gerekenler nelerdir?
   Ürünlerimizin kesinlikle size gönderilen kutusunda, hasar görmeyecek şekilde gönderilmesi gerekmektedir. Kutusu ya da ürünü hasar görmüş siparişlerde ücret kesintisi yapılacaktır. 

Değişim/iade kargomu farklı kargo firmalarıyla gönderebilir miyim?
   Değişim/İade kargonuzu göndermeden önce mutlaka bize bilgi vermeniz gerekmektedir. Değişimlerinizi mutlaka Size gelen kargo şirketi ile bize karşı ödemeli göndermelisiniz. Bunun haricinde gelen hiç bir kargo şirketinden ürünleriniz teslim alınmayacaktır.